Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yerli Otomobilin Yeri İle İlgili Önemli Gelişme

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi,

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, Gemlik’te Haralar bölgesinde yer alan TSK’ya ait arazide kurulacak olan yerli otomobil fabrikasının imar planları için olağanüstü toplandı. Toplantıda birinci maddede yer alan plan notu muhalefetin talebi üzerine revize edilirken her üç madde de oy birliği ile geçti.

Mayıs ayında temeli atılması beklenen fabrika ile ilgili sürecin hızlandırılması adına bütün imar planı çalışmalarının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacağı belirtilmişti.

Meclis bugün saat 17.00’da olağanüstü toplandı

Toplantıda Gemlik’e kurulacak yerli otomobil fabrikası ile ilgili şu maddeler görüşüldü:

1-İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, Gemlik İlçesi, Gençali Mahallesi, 1753 parsele ilişkin 1/100 000 ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı değişikliği ve Plan Notu İlavesi ile ilgili raporu,

2-İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, Gemlik İlçesi, Gençali Mahallesi, 1753 parselin bir kısmının “Sanayi Alanı”na alınmasına ilişkin 1/25000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile ilgili raporu,

3-İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, Gemlik İlçesi, Gençali Mahallesi, 1753 parselin bir kısmında Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Yerli Otomobil Üretim Tesisi’ne ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili raporu,

Toplantıda birinci maddede yer alan plan notu muhalefetin talebi üzerine revize edilirken her üç madde de oy birliği ile geçti.

Birinci maddede yer alan plan notu tartışmalara neden oldu. Plan notunda yer alan OSB, özel OSB, özel endüstri bölgesi, münferit yatırım yeri gibi ifadeler muhalefetin tepkisini çekti.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan konuyla ilgili şöyle konuştu:

MUHALEFETTEN PLAN NOTU İTİRAZI

“Bu plan notu rahatsız etti beni. Bu alanda Türkiye’nin yerli ve milli otomobili üretilecek. Sanayi bölgesi yeterli değil mi? Neden özel endüstri bölgesi. Yerli otomobil üretilmez ise burası organize sanayi bölgesi mi olacak? 1 milyon küsür metrekarelik bir alanda biz otomobil üretmek için askeri alanı sanayi alanına çeviriyoruz. Bu endüstri alanı, organize sanayi bunlar toplumda çok tartışılır. TOGG’dan mı geldi bu öneri? O zaman iyice huylandım ben. Ben orada organize sanayi bölgesi istemiyorum.”

CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli de plan notuyla ilgili şöyle konuştu:

‘YAN SANAYİYE DE Mİ BURADA YER VERECEĞİZ’

“Plan notuna bakıyorsunuz. Yeni sanayi alanı oluşturulmayacak diyorsunuz. Ancak , OSB, özel OSB ve münferit yatırım yeri diyor. Buna ne gerek var? Münferit yatırım yeri ne demek? Kim karar verecek buna? ‘Kurumlarca yer seçimi’ diyor. Hani kurumlar karar verecek buna. Cumhurbaşkanı kararı ile sanayi alanı kalsın, gerisine gerek yok. Bunların bütün yan sanayilerine de mi burada yer vereceğiz, yok. Neyin hedeflendiğini tam anlayamadık. Maksadını aşmış bir plan notudur. Biz sadece Cumhurbaşkanı kararı ile yerli ve milli otomobil üretimine evet diyoruz, geri kalan plan notunu kabul etmiyoruz.”

İYİ Parti Grupo Sözcüsü Mehmet Temirtaş’da plan notu ile ilgili endişeleri paylaştıklarını dile etirirken Başkan Alinur Aktaş, devreye girdi ve ne kendisinin böyle bir talebi olduğu ne de kendisine böyle bir talep iletildiğini söyledi ve ekledi.

AKTAŞ DEVREYE GİRDİ, MADDE REVİZE EDİLDİ

“Arkadaşlar ne benim şahsımdan ne de başka kimseden böyle bir talep gelmedi. Biz buraya bir otomobil fabrikası yapılması ile ilgili heyecanlıyız. Biz aynı zamanda Bursa’nın yan sanayisine de bir açılım getirecek diye heyecanlıyız. Sayın Cumhurbaşkanı’na bu yeri söyleyen bendim. Şehir ekonomisi açısından rantabl olmayan bir yer diye ifade ettik. Ülkemize , şehrimize bu alanı daha faydalı kullanabilir miyiz? O kısmını çıkıyoruz. Maddenin o şekli ile revizyonu diye kayıtlara geçsin.”

FABRİKANIN İMAR PLANLARI OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

Aktaş’ın muhalefetin endişelerini dile getirdiği kısmın çıkarılmasını önererek oylamaya sunduğu birinci madde ile birlikte yerli otomobiil fabrikasının imar planları ile ilgili diğer 2 madde de oy birliği ile kabul edildi.

Gemlik Belediye Başkanı Sertaslan, Aktaş’a birinci maddede revizyona gittiği için teşekkür etti.