Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fotoğraf Galerisi

Kestel Chp’den Çimento Fabrikasına Tepki

VİDEOYU PAYLAŞ

Çimento fabrikasının iddiaya göre katı atıklardan enerji üretme kararı aldıktan sonra ortaya çıkan kötü koku, Yeni Mahalle  Çamlık bölgesi başta olmak üzere Kestel’in bir çok mahallesine yayılmıştı. CHP Kestel İlçe Başkanlığı da bunun üzerine fabrikanın önünde basın açıklaması yaptı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altayca Kayışoğlu yaptığı açıklamada,“Çimento fabrikasından yayıldığı söylenen duman sebebiyle Kestel’de yaşayan 18 vatandaşımızın rahatsızlandığı ve hastaneye kaldırıldığı söylendi. Bunun üzerine Kestel’e geldik. Daha önce de başka sorunlar yaşanmıştı patlama olmuştu, kapasite arttırımı gündeme gelmişti fakat biliyoruz ki Kestel’de sanayii ile özellikle Kestel’in tarım alanlarının ve Kestel’de yaşayan vatandaşların başı dertte. Bir an önce bu sanayii ile ilgili hemde Çimento fabrikasıyla ilgili denetimlerin etkili bir şekilde yapılması ve burada yaşayan vatandaşların sağlığının korunması gerekiyor. Bizler bu konuyu araştıracağız iddialar var kimyasal atıkların yakıldığına dair bunları araştıracağız ve takipçisi olacağız. Yetkililere sesleniyorum buradaki vatandaşların sağlığı size emanet bir an önce gereğini yapın ve bir daha böyle bir sorunun yaşanmasını istemiyoruz.” dedi.

Konuyla alakalı açıklama yapan CHP İlçe Başkanı Doğan “Geçtiğimiz günlerde ilçemizde bulunan çimento fabrikasından kaynaklı yaşanan sıkıntıda vatandaşlarımız, fabrikada yakılmaya çalışılan katı atıkların çıkardığı gaz neticesinde hastanelik oldular. 2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katı atık yakma kapasitesini arttırmak ile ilgili bir dava açıldı çimento fabrikasına, o dava kazanıldı ve burada 3 tane çimento fabrikası olmasına izin verilmedi fakat bugün gelinen noktada sıkıntı şudur ki çimento galiba bu katı atıkları, zehirli maddeleri burada yakmaya devam ediyor. Bu Kestel için büyük sıkıntıdır. Burada vatandaşın sağlığına zarar veriyorsunuz. Pandemi sürecinde insanlarımız zaten zor koşullardalar, büyük sıkıntı içerisindeler üzerine birde bu zehirli maddelerin yakılması Kestel’in sorunu olan hava kirliliğini daha da arttırmakta. Buradan yetkililere sesleniyorum Kestellilerin bu sıkıntısını bir an önce çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

DİĞER VİDEOLAR