Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fotoğraf Galerisi

İYİ Parti Kestel’deki Hava Kirliliğine Dikkat Çekmek İçin Yürüyüş Yaptı

VİDEOYU PAYLAŞ

İYİ Parti Kestel İlçe Başkanlığı Kestel’deki hava kirliliğini protesto etmek amaçlı yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

Konutlardaki Atatürk anıtından Kestel Cumhuriyet meydanına kadar vatandaşlarla yürüyen İYİ Partililer ellerindeki pankartlarla Fabrika bacalarından salınan zehirli gaz ve kokuları protesto etti.

Yürüyüş düzenleyen Kestel İYİ Parti İlçe Başkanı Elüstü yaptığı açıklamada, “Kestel’in hava kirliliği takip edip, aylardır sosyal medyadan ve belediye meclislerinden dile getirdik. Fakat herhangi bir çalışma yapılmamasından dolayı ilçe ekibimiz ile gece saatlerinde fabrikaları gezerek, zehir salan fabrika bacalarını tespit ettik. Biz asla sanayiye karşı değiliz.  Sanayicimizin çalışmasını, üretmesini ve katma değer yaratmasını istiyoruz. Fakat bizi zehirlenmesini istemiyoruz. Doğalgaz yerine kömür yakması vatandaşlarımızın sağlığını tehdit etmektedir. Akşam saatlerinde ilçemiz yoğun dumanlarla kaplanmaktadır. Yangın varmışçasına fabrika bacalarından duman çıkıyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz, hiçbir şey vatandaşlarımızdan yani sizin  sağlığımızdan önemli değildir. Kendileri burada oturmayıp zehirli havaya maruz kalmayan yetkililer biliniz ki bizler Kestel halkı olarak zehirleniyoruz. Akciğer hastalıkları, kanser vakaları bunlara örnektir. Bu siyaset üstü bir sorundur. Hiçbir partiyi veya herhangi bir partiye mensup olmanız gerekmemektedir. Sağlığımız için sesimi duymak zorundayız. İyi parti il ve ilçe teşkilatları olarak, hava kirliliği konusunda dikkat çekmek amacıyla bu yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Katılan vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Kestel çimento fabrikası 1966 yılında kurulmuştur, o günden bugüne faaliyet göstermektedir. Burada katı atık yakımları ve boyahanelerin doğalgaz kullanmak yerine kömür kullanmaları veya farklı malzemeleri yakmalarından dolayı çok zehirli bir koku yaymaktadır. Plastik kokusu gelmektedir. Zehirli maddeler yakmaktadırlar. 3 Eylül’de çimento fabrikasından çıkan dumandan, 23 tane vatandaşımız zehirlendi. Biz oraya gittiğimizde AFAD ve bir sağlık ekiplerinin tırdan aldıkları numunelerde 2 tane maddenin sıkıntı olmadığı, fakat bir maddede çok büyük sıkıntı olduğu öğrendik. Stratyum peroksit denilen maddenin kesinlikle yakılmaması gerektiğini, biz de orada öğrendik. Fakat yakıyorlar arkadaşlar. Bunlara dikkat edilmesi ve denetlenmesi gerekmektedir. Kömür yakan fabrikalarımızda bacalarına filtre takılması gerekmektedir. Neymiş efendim filtre pahalıymış. Biraz az kazansınlar. Bizi zehirlemesinler.  Bizim insanlarımıza iş aş istihdam sağlıyorlar. Başlarım üzerine yerleri var ama bizi zehirlemeye hakları yok. Biz onun için sizin sesiniz, vatandaşımızın sesi olmak için bu yürüyüşümüzü ve basın açıklamamız yapmak zorunda kaldık. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına katılan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Türkoğlu ise yaptığı açıklamada, “Kestel’in bu kronik sorunu ile alakalı duyarlı tavrından, tepkisinden, yürüyüşünden ve basın açıklamasından dolayı da Emin Elüstü başkanın şahsını ve teşkilatı mı kutluyorum. Gerekli açıklamaları sayın ilçe başkanımız yaptı. Sorarsanız yeşil Bursa’da, Cennet Bursa’da yaşıyor zannediyor bizi şehir dışındaki akrabalarımız, eşimiz, dostumuz. En insani hak olan temiz nefes alabilme hakkını talep ediyor Kestelli vatandaşlar. Bizde teşkilatlarımız aracılığıyla ona sözcü oluyoruz. Lütfen, çevre ve şehircilik bakanlığı, belediyeler ve gerekse de ilgili bütün makamlar insan sağlığını, Kestellilerin temiz nefes alabilme hakkı ile ilgili, onların sağlığı ile ilgili konuları göz ardı ve kulak ardı etmesinler. Bizler bu konunun takipçisi olacağız.” dedi.

DİĞER VİDEOLAR