Kestel'in Tarafsız Haber Sitesi
Kestel Online web sitemize hoş geldiniz..

 • DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
Gözlemci Anne Yazdı “Çocuğum Ben Daha…”

Gözlemci Anne Yazdı “Çocuğum Ben Daha…”

                                                                    ÇOCUĞUM BEN DAHA…..       

          Evet onlar daha çocuk, çağımızın dayattığı mecburiyetlerle çocuklarımızın çocuk olduklarını unutmuyor muyuz? sizce, halbuki ebeveynler olarak biz daha büyümüş olmayı kabullenmemiş iken… Hepimiz aklımızdan geçiririz ne zaman büyüdüm bu yaşa geldim anne-baba oldum diye 🙂 dün gibi gelir. Sokaklarda oynadığımız o kıymetli vakitler, kıymetli diyorum çünkü şimdiki çocukluk o kıymetli vakitleri yaşayamıyor. Hepimiz biraz çocuk kalmalıyız. Belki o zaman çocuk gözü ile bakabiliriz dünyaya, ve onları daha iyi anlayabiliriz.

Onlar daha çocuk… İçlerinden geldikleri gibi davranmalarına müsaade etmeliyiz.

* Su birikintisinde zıpladığında

* Elleri çamura bulandığında

* Avazı çıktığı kadar bağırdığında

* Burnunu karıştırıp içinden çıkana şaşkın şaşkın baktığında 🙂

* Çoraplarını ellerine giydiğinde

* Şapkasını ayaklarına geçirdiğinde

Yargılamayın  onları…

       Bakışlarınızla dövmeyin, onu yetiştirenleri eleştirme hakkını kendinizde görmeyin, çocuk olmalarına izin verin, kendini keşfetmesine hatalar yaparak, deneyerek doğruyu bulmasına destek olun. Merak etmeyin 15 yaşına geldiğinde burnunu karıştırmayacak, çoraplarını da ellerine giymeyecek, bir yerden duyduğu argo bir kelimeyi size söylediğinde hemen kaşlarınız çatmayın. Emin olun anlamını bilmeden söyledi. Aslında tek yaptığı şey, daha önce duymadığı bu kelimeyi hayata geçirmekti. Siz uygun bir dille doğru olmadığını izah ettiğinizde, deneyerek öğrendiği bu kelimeyi bir daha kullanmayacaktır. Ama sebebini açıklamadan ona kızıp bağırırsanız (yaralarsanız), UNUTMAYIN çocuklar acımasızdır. Sizi kızdırmak istediğinde yada istediği bir şeyi elde etmek için bunu size karşı kullanacaktır. Ona yapmasını istemediğiniz bir davranışı yada kullanmasını istemediğiniz bir kelimeyi, sizi yaralamak için söylemekten çekinmeyecektir. Çünkü daha önce siz onu bu davranıştan vazgeçirmeye çalışırken onu incitmiş tiniz. Sizi üzmek için tekrar tekrar çaba harcayacaktır.

     Yani demem o ki, kim ne der nasıl olur demeden çocuklarınıza çocukluğunu bırakın. Su akar yolunu bulur. Tarih tekerrür ettiğinde bu çocuktan birşey olmaz dediklerinizden çok şey olmuştur. Yada tam tersi beklentilerin yüksek olduğu çocuklardan, istediğinizi görememiş sinizdir. Hayat size örneklerini sunmuştur.

    ” Kontrolü elden bırakmadan, çokta kontrollü olmadan bırakın çocuğunuz çocuk kalsın!!!! “

GÖZLEMCİ ANNE

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?